Zapalenie narządów miednicy mniejszej

Choroba zapalna miednicy jest częsta i kosztowna. Na całym świecie około 333 miliony kobiet z tą chorobą cierpi na ostre oznaki i objawy zakażenia miednicy, ale niezliczone inne cierpią z powodu długotrwałych następstw choroby, w tym bólu, niepłodności i dysfunkcji seksualnych. Szacuje się, że koszt leczenia u każdej chorej w całym okresie życia wynosi 3000 USD w krajach rozwiniętych. Wszyscy widzieliśmy te kobiety w naszej praktyce klinicznej. Często boimy się ich wizyt, ponieważ ich problemy są trudne do wyleczenia, a kobiety z zapaleniem narządów miednicy mniejszej są często sfrustrowane brakiem lekarzy, którzy są poinformowani o chorobie. Choroba zapalna miednicy bada ten stan od jego epidemiologicznych czynników ryzyka do leczenia i zapobiegania. Rezultatem jest oparty na dowodach przewodnik dotyczący opieki nad kobietami zagrożonymi chorobą zapalną narządów miednicy mniejszej lub już z tą chorobą. Autorzy uzasadniają kilka powszechnych przekonań dotyczących zapalenia narządów miednicy mniejszej, w tym, że niepłodność jest powszechna, wczesne leczenie jest lepsze niż opóźnione leczenie, a konsekwentne stosowanie prezerwatyw zapobiega infekcji. Przytaczają inne dowody, które odrzucają uprzednio posiadane przekonania, pokazując, że kobiety (w tym nastolatki) mogą być traktowane jako ambulatoryjne, że użytkownicy urządzeń wewnątrzmacicznych nie mają większego ryzyka choroby niż ci, którzy nie używają wkładek domacicznych, i że nie wszystkie tubo ropnie jajnikowe wymagają inwazyjnej chirurgii w celu zapewnienia odpowiedniego leczenia. Każdy wniosek zawarty w książce jest uzasadniony wyczerpującym przeglądem literatury, umożliwiającym czytelnikom sformułowanie własnych wniosków dotyczących dowodów potwierdzających.
Szczególnie ważny jest opis subklinicznej choroby, cichej epidemii o szerokim wpływie na zdrowie reprodukcyjne kobiet. Te kobiety i ich lekarze mogą nie mieć pojęcia o infekcji, dopóki kobiety nie pojawią się w leczeniu niepłodności lub ciąży pozamacicznej. Fakt, że żadna choroba nie jest wykrywalna klinicznie, podkreśla znaczenie odpowiednich strategii profilaktycznych.
Przeznaczona dla publiczności medycznej, książka ta jest interesująca zarówno dla praktykujących lekarzy, jak i badaczy. Pomimo listy różnych autorów, styl pisania jest spójny i dobrze przerywany tabelami i wykresami podsumowującymi informacje w tekście. Ilustracje patologicznych próbek i obrazów radiograficznych wypełniają puste pola dotyczące patologii i klinicznego obrazu choroby zapalnej miednicy. Redaktorzy stwierdzają w przedmowie, że mają nadzieję, że dostarczając kompleksowe informacje na temat chorób zapalnych w obrębie miednicy, zapewnią lekarzom bazę wiedzy, która poprawi zdrowie reprodukcyjne kobiet. Osiągnęli swój cel.
Rebecca G. Rogers, MD
Centrum Zdrowia Uniwersytetu w Nowym Meksyku, Albuquerque, NM 87110
[email protected] unm.edu
[hasła pokrewne: neurolog na nfz poznań, dawca szpiku kostnego, choroby genetyczne u dzieci ]
[patrz też: sonomed grójec, mmaziec, betamed ząbki ]