Alergia: Historia współczesnej choroby

W książce Allergy Mark Jackson analizuje szereg czynników naukowych, społeczno-ekonomicznych, środowiskowych i politycznych, które ukształtowały alergię – zarówno jako dolegliwość, jak i dziedzinę badań naukowych – od roku 1906 do chwili obecnej. Rezultatem nie jest opowieść o racjonalnych i uporządkowanych odkryciach naukowych, prowadzących do satysfakcjonującego mechanicznego wyjaśnienia alergii. Raczej ta historia, jak większość postępów naukowych, obfituje w kontrowersje, niejasności i emocje. Historia Jacksona zaczyna się w 1906 roku, wraz z wprowadzeniem terminu alergia do naukowego leksykonu austriackiego pediatry Clemensa von Pirqueta. Termin ten miał obejmować różne reakcje immunologiczne, w tym chorobę posurowiczą, nietolerancję pokarmową, niepożądane reakcje na użądlenia pszczół i śmierć zwierząt laboratoryjnych, którym wstrzyknięto obce białka, i spotkało się to ze znaczną opozycją, począwszy od sceptycyzmu do bezpośredniej wrogości. . Być może najbardziej zagrażał mu francuski fizjolog Charles Richet, który uznał ten nowy termin za niepotrzebny w świetle własnego terminu anafilaksja .
Teorie dotyczące przyczyny alergii były równie kontrowersyjne jak te dotyczące jej znaczenia. Katar sienny, jak dowiadujemy się w tej książce, przez wielu uważany był za chorobę elity, głównie atakując ludzi pochodzenia anglosaskiego i oszczędzając biednych i niewykształconych. Inni uważali, że korzeń alergii jest nerwowy lub hormonalny. W swoich opisach tych kontrowersji Jackson splata zmieniające się koncepcje odporności, choroby i natury reakcji przeciwciało-antygen. Rzeczywiście, von Pirquet był jednym z pierwszych, którzy sugerowali, że sama odpowiedź immunologiczna może wywoływać choroby, co stanowiło podstawę jego teorii alergii.
Jackson później zagłębił się w ekonomię alergii, badając, w jakim stopniu firmy farmaceutyczne, sprzątające i spożywcze odniosły korzyści – i być może wyzyskiwane i napędzane – rosnący strach przed alergiami, aby wygenerować i utrzymać wielomiliardowe branże. Bada również, w jakim stopniu alergie odzwierciedlają industrializację i urbanizację, które doprowadziły do coraz większego uwalniania zanieczyszczeń i toksyn do środowiska.
Pisanie Jacksona jest precyzyjne i naukowe, i choć czasami czułem się zagubiony przez oszałamiającą obsadę postaci, jest oczywiste, że autor jest wytrawnym historykiem. Chociaż alergia jest prawdopodobnie najlepsza dla tych czytelników, którzy posiadają przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu medycyny i immunologii, zapewnia ona bogatą medyczną i społeczną narrację, odpowiednią dla każdego, kto ma skłonność do historii medycznej i ciekawość na temat korzeni tej nadal enigmatycznej współczesnej plagi .
Heather L. Van Epps, Ph.D.
Journal of Experimental Medicine, Nowy Jork, NY 10021
[email protected] edu
[patrz też: laserowe zamykanie naczynek poznań, lekarz rodzinny jeżyce, dermatologia estetyczna poznań ]
[przypisy: centrum witek łomianki, czyścioch białystok, bomar kielce ]