Neurobehawioralne aspekty choroby Cerebrovascular

To trudna książka. Odrzućmy natychmiast obowiązkowe rozdziały przeglądowe (rozdziały 1, 2, 3 i 6), które zawierają podstawowy materiał na temat udaru, lepiej przedstawiony w standardowych podręcznikach. Następnie pomińmy fakt, że wiele klasycznych zespołów neurobehawioralnych jest albo ignorowanych (zakręt wrzecionowy, zespół Antona i zespół Balinta), albo pomijane (mutyzm akinetyczny); to nie jest książka syndromów. To, co pozostaje, jest warte więcej niż 60 USD. Pierwsza wskazówka dobrych rzeczy pojawia się w rozdziale Mettera o współzależnościach metaboliczno-behawioralnych, opartej na kompleksowym przeglądzie badań z tomografią emisyjną pozytronową, większość z tej pracy jest własna. Dyskusja na temat lokalnych i odległych efektów metabolicznych i ich korelacji behawioralnych u pacjentów ze zmianami wzgórzowymi i ogoniastymi jest znakomita. Następnie musimy pominąć dwa rozdziały przed znalezieniem dobrego, aczkolwiek standardowego przeglądu demencji naczyniowej, która jednak nie dociera do celu, z dyskusją o spastyczności, napadach i porażeniu pseudobulkowym. Następny rozdział, autorstwa Starksteina, Bolli i Robinsona, dostarcza kompleksowego przeglądu depresji u pacjentów z udarem. Fazę otępienia depresyjnego należy jednak odrzucić na korzyść pseudodementii lub dysfunkcji poznawczych spowodowanych depresją .
Rozdział 9 rozpoczyna się od zbędnego przeglądu udaru, ale kończy się użyteczną analizą baterii Halsteada-Reitana. Rozdział 10 zawiera zaskakujące spojrzenie na tradycyjne czynniki ryzyka, ponieważ dotyczą one zachowania. Rozdział 11 zajmuje się malformacjami tętniczymi i tętniakami i wydaje się nieco nie na miejscu. Niemniej jednak dyskusja na temat zespołów behawioralnych związanych z tętniakami przedniego połączenia jest doskonała. Dokładna analiza uszkodzeń mózgu i rozumienia słuchu następuje.
Rozdział Reutera-Lorenza i Gazzanigi na temat neuropsychologii poznawczej jest punktem kulminacyjnym książki i pozwala na prowokacyjne czytanie. Neuropsychologia poznawcza, jak stwierdzają autorzy, jest dyscypliną na granicy między psychologią poznawczą, neurologią i neuronauką . Każda praca, która odważy się połączyć te domeny, musi być odważna i sondująca, a autorzy nie rozczarowują czytelnika. Synteza wiedzy na temat syndromów rozłączania jest znakomita.
Ostatnia część książki dotyczy zagadnień związanych z odzyskiem i leczeniem. Rozdział na temat afazji przypomina podręczniki do terapii mowy, ale stanowi przydatny przegląd. Baird zajmuje się kontrowersyjnym tematem behawioralnych efektów chirurgii mózgowo-naczyniowej w zrównoważony, obiektywny sposób, jednocześnie podsumowując literaturę z wielu źródeł. Ostatni rozdział, autorstwa Tuppera, dotyczy rehabilitacji poznawczej i zapewnia wspaniały wgląd w zaniedbany aspekt niepełnosprawności spowodowany udarem.
Ta książka zapewnia unikalną syntezę danych, która nie tylko rozszerza definicję udaru, ale zapewnia fascynujące przebłyski tego, jak mózg zachowuje się (a przez to jak się zachowujemy). Gorąco polecam go neurologom, psychiatrom, psychologom i wszystkim innym, którzy interesują się fizjologiczną podstawą wyższej czynności korowej.
AJ Furlan, MD
Cleveland Clinic Hospital, Cleveland, OH 44106

[hasła pokrewne: ramzes przemyśl, bomar kielce, kozlek lekarski ]